Sněhové zpravodajství ze Šumavy od Richarda L.

Tak jsem dneska dostal chuť se znova podívat na takovou tu bílou hmotu, prý se jí říká sníh. Dle záběrů z webkamer ze Šumavy jsou tam ještě zbytky sněhu a tak jsem se rozhodl, že vyrazim na Březník se zvěčnit na záběr z webkamery a zároveň prozkoumat, jestli tam taky jsou slyšet přelétávající letadla (letící v běžné letové výšce tj 10-12km), tak jako u nás „dole“ v PodŠumaví a zjistit, zda chudák (tetřev?) „hlušec“ nebude muset emigrovat kvůli tomu „kraválu“ do „západního Německa“. Přijde mi, že rakušáci nejen že na dálnicích zavedli IG-L zóny (100km/h), ale i letadla je raději oblétají, že by jim zvedli přeletové poplatky o nějaký příplatek za hluk?

Výhled počasí byl trochu riskantní, z Německa se přibližovaly znatelné srážky předcházející ještě méně mohutnou zato však intenzivnější vlnou dešťů s avizovanými bouřkami, teoreticky bych se tomu ale mohl dole (dle mapy) / nahoře (dle nadmořské výšky) vyhnout. Tak jsem vyrazil bohužel až kolem 14 hodiny. Na „zimní hlíně“, v klidu, na pohodu, trať ŠUAC časovky Sušice -> Modrava za cca 1:15 a potom rovnou na Březník.

Již před Modravou byly v pangejtech ve výšce nad 900m zbytky sněhu schované pod znatelnou vrstvou posypového inetrtního materiálu zvaného též štěrk (ten mj. byl až někam do poloviny stoupání z Čeňkovy pily na Srní „odmeten“ resp. jej možná posbíralo „čistící auto“, které jsem potkal v Sušici), před Modravou už byl štěrk na silnici mimo vyjeté stopy, ale nic strašného). Výjez na Březník už byl mezi znatelně většími fleky bílého sněhu, místy ještě i s patrnými stopami, teoreticky by se tam dal najít i úsek čítající třeba i pár desítek metrů, kde by se dalo si zaběžkovat. :o)

Co čert nechtěl, přesně při výjezdu na Březník se spustil déšť a to tak, že značný a vůbec mě nepotěšilo, že dobře směrově situovaný přístřešek, kam bych se hezky schoval a nejspíše by na mě nepršelo, byl bohužel v zaplavené oblasti a tam se mi jaksi do štěrku, trávy, bláta nechtělo ani vjet, ani vejít. Takže na dešti jsem chvíli váhal, potom jsem jel dolů na Modravu. Kousek před ní, kdy již nepršelo, a teplo mi zase nebylo, protože jsem samozřejmě jel krátký / krátký. Ohlédl jsem se, a protože „na hoře“ bylo zřejmě slunečno, tak jsem se raději otočil a vyrazil zpátky promenádovat se před „webkou“, abych se trošku zahřál. Nahoře sice slunečno a když jsem stál (bohužel nejspíše mimo záběr :o( ) se zdálo být teplo. Při sjezdu po mokrých cestách dolů mi zas mrzly ruce a měl jsem problémy řadit na převodnících. Ale nakonec jsem rozmrzl a už v klidu si po 5 hodinách dotočil 140km.

Na tomto záběru zrovna za deště jsem vidět, opravdu tam jsem:
http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:3003;1524492000

S pozdravem

Richard Löbl ml.